Patent Apple odhalil vývoj flexibilného displeja
Patent Apple odhalil vývoj flexibilného displeja

Nový patent od Apple odhalil, že spoločnosť sa zameriava na výskum nové druhu flexibilného displeja, ktorý využíva tzv. „aktívne kvapaliny,“ na zobrazovanie obrázkov a informácii. Displej je vyrobený z transparentného plášťa napusteného vodivou tekutinou, ktorá reaguje pod napätím elektrickej energie.

Patent má názov „Transparentné štruktúry naplnené elektrizujúcou vodivou tekutinou“ a popisuje metódu vytvorenia flexibilného displeja, ktorý by sa mohol použiť  napr. v remienkoch Apple Watch alebo biometrických snímačoch.

Displej používa špeciálnu tekutinu, ktorá podľa Apple „reaguje pod napätím elektrickej energie zmenou skupenstva“. Tekutina má schopnosť meniť tvar a farbu pri rôznych napätiach, čím sa používateľovi poskytuje spätná väzba.

Apple Watch 42mm môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

18380-17028-160922-fluid-3-l

Jedno použitie týchto displejov ako píše Apple, je vytvoriť inteligentné remienky pre zariadenia ako Apple Watch, ktoré môžu zobraziť obrázky, informácie ako upozornenia, poprípade zmeniť farbu pri reakcii na dotknutie a gestá.

Apple takisto popisuje, ako môže byť technológia použitá na vytvorenie robustných a flexibilných konektorov. Transparentný plášť napustený vodivou tekutinou môže byť použitý na vytvorenie konektora, ktorý by sa použil v súčiastkach podliehajúcich mechanickej záťaži, ako sú výstupky v Apple Watch.

V jednom príklade smarthodinky používajú flexibilné kanáliky naplnené vodivou tekutinou na komunikovanie s monitorom tepovej frekvencie. Tekutinou naplnené dutiny navyše poskytujú väčšiu odolnosť voči používaniu a šanci roztrhnutiu než káble a sú oveľa spoľahlivejšie, než vodivé látky, ktoré sa používajú v smart klávesnici iPad Pro.

Patent ďalej popisuje, ako môže byť táto technológia použitá na vytvorenie ochráneného elektromagnetického rozhrania, atraktívnejších antén zariadenia, chladiacich systémov a viac. Patent Apple bol prvýkrát podaný už v júni 2015.

Apple Watch 2 42mm môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

18380-17027-160922-fluid-2-l

zdroj: iphonehack.com patent apple

Lukas Timko

Zakladateľ a šéfredaktor portálu mojesmarthodinky.sk. Okrem toho som veľký fanúšik nových technológií, smarttelefónov, smarthodiniek a fitness náramkov. Tomuto portálu sa s láskou a nadšením venujem každý deň a vďaka mobilným zariadeniam som k dispozícií kedykoľvek a kdekoľvek. O tieto zariadenia sa zaujímam viac ako rok, no teraz som svoj záujem povýšil na najvyššiu úroveň... Ak by ste mali otázku, postreh alebo záujem o spoluprácu alebo radu, neváhajte ma kontaktovať!